top of page
IMG_6755.jpg

Nilüfer Oğun

Yoga ve Meditasyon Uzmanı

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, yıl 2011 kızım Mira dünyaya geldi ve isminin anlamı gibi, hayatımıza iyiyi, güzeli.. bir de yogayı getirdi.

 

İYİ Kİ!


Başlangıçta sadece küçük bir bebekle uykusuz geceler sonrasında kaskatı kesilen bedenimde fiziksel esneme ihtiyacı idi beni yogaya yönlendiren.


Hayatı boyunca spor yapmış ve hareketi seven biri olarak bile otuz yedi yaşında anne olmak hem bedenen, hem de zihnen zorlamıştı beni.. Neyse ki yoga hemen imdadıma koştu.


Böylelikle kendime doğru yolculuğum başlamış oldu.


İlk zamanlar oldukça uzun bir süre haftada ancak bir kez pratik (asana) yapabiliyordum.


Sene 2014 Bağdat Caddesi'nde Cihangir Yoga açıldı ve ben artık daha düzenli pratik yapmaya başlamıştım.Haftada bir, iki oldu, iki, üç oldu.. derken...


2015'de bir cesaretle ilk adımı attım ve 200 saatlik hocalık eğitimimi Kanadalı eğitmen Meghan Currie'den aldım.


Ardından 2016'da Chris Chavez'le ikinci 200 saatlik hocalık eğitimimi tamamladım..


Cihangir Yoga'da altı ay süren mentorluk programında her hafta Caddebostan Stüdyo'da grup yoga dersleri verdikten sonra, üzerine bir altı ay da aynı stüdyoda Gül Dirican'ın asistanlığını yaptım. Bu esnada hem Merih Kenet Stüdyo'da hem de kendi kurucusu olduğum Arkabahçe Yoga Suadiye (Ev) şubesinde yoga ve meditasyon dersleri vermekteydim.


2018'de çokça ağır basan yang tarafımı dengelemek üzere Berivan Aslan Sungur'dan 30 saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimi aldım. 
Buna aynı sene Mey Elbi ile Vinyasa Yoga ve Ellerle Yönlendirme Hocalık eğitimi eklendi ve hemen ardından hem içimdeki çocuk, hem de kendi çocuğumla daha barışık olabilmek adına 2019'da Nazlı Aykan'dan Çocuk Yogası Hocalık Eğitimi geldi.


Bu esnada yirmi iki sene İstanbul'dan sonra, doğup büyüdüğüm şehir olan İzmir'e ailece taşındık. Taşınır taşınmaz İzmir Yoga'da çalışmaya başladım ve iki buçuk sene boyunca haftada beş gün ders verdim.
Bundan yaklaşık bir buçuk sene önce aniden ciddi bir fiziksel rahatsızlık ve ardından bir operasyon geçirdim.


O dönemde herşeyi geride bıraktığımda tek başıma çok uzaklara uzun bir yolculuğa çıkmaya dair niyet koymuştum ve geçen Eylül'de biten tedavimin hemen ardından 2019 Aralık'ta hocam Shiva Rea ile tanışmaya Costa Rica'ya uçtum. 


Bu yolculuk yoga pratiğine bakışım kadar yaşama bakışımı da köklü bir şekilde değiştirdi, böylelikle ne kadar uzağa gidersem gideyim aslında dönüp dolaşıp kendime, özüme döneceğimi daha iyi anlamış oldum.
2020 benim için oldukça şanslı bir yıldı. 


Arkabahçe Yoga çatısı altında Çeşme'deki aile yazlığımızın bahçesinde onlarca kişiyle sabah akşam yoga pratiği paylaşma, daha da önemlisi pandemi döneminde doğanın ortasında, ağaçların altında birlikte nefes alma şansımız oldu. 


Haziran-Aralık arası altı ay boyunca süren bu pratikler şimdi Arkabahçe Yoga Online'da devam ediyor.


Derslerimde hepimizin özünde var olan neşe, coşku ve özgürlük duygusunu ortaya çıkarmayı seviyorum. Nefes ve ritim duygusu ile desteklenen, yaratıcı ve eğlenceli akışlar favorim.

bottom of page