top of page
PSX_20201114_115742.jpg

Sugata Duygu Akartuna

Yoga ve Meditasyon Uzmanı

17 yılı aşkın süredir yoga pratiğine sahip bir yoga ve meditasyon eğitmeniyim. Yogayı ilk keşfim, 2003 yıllında annemin getirdiği yoga seti ile başladı. 


2008 yılında tanıştığım yaşam koçu ve yoga eğitmeni Mert Güler ile yogada derinleşme kararı alarak kurumsal hayata veda ettim. Bu vedayı, Mert Güler’in asistanlığı ve yeni yoga merkezlerinin kurulmasında verdiğim destek çalışmaları takip etti.


İstanbul’da yaşamanın olumsuz yanları ağır basmaya başlayınca Kaş’a yerleşerek kendi yoga derslerimi vermeye başladım. Kaş’ta başlayan hakikat yolculuğu, Hindistan’da devam etti.


2009-2011 yılları arasında Hindistan'da Iyengar yoga eğitmeni Sharat Arora ile çalıştım ve onun asistanlığını yaptım. Himalayan Iyengar Yoga Merkezlerinin koordinasyonunda görev aldım.


2012 yılında Cihangir Yoga'da Berivan A. Sungur’un eğitmenliği eşliğinde Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimi’ni tamamladım.


2013-2014 yıllarında Berivan Sungur’u derslerinde asiste ettim ve Yoga Hocalık Eğitimi’nde yardımcı eğitmen olarak çalıştım.


2014 yılında geçirdiğim bir kaza sonucu boynum sakatlandı ve yoga āsanā çalışmalarına bir süre ara vererek soluğu Gurum Amma’nın aşramında aldım. Uzun zamandır açlığını çektiğim ruhani yaşamın tadına varınca, aşramda yaşamaya karar vererek kendimi özverili hizmet ve felsefe eğitimine adadım.


2017 yılında Hindistan’ın en iyi özel üniversitesi olan Amrita Üniversitesi’nde Hint Felsefesi ve Pozitif Psikoloji üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Son üç senedir doktora eğitimi kapsamında ‘Bhagavad Gītā ve Yoga’ üzerine araştırmalarıma devam ediyorum.


Akademik çalışmalarımı Patañjali’nin Yoga Sūtraları ve Sanskrit dili odağında sürdürmek için Almanya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde bir sene boyunca konuk doktora araştırmacısı olarak eğitim gördüm. Hâlen, LMU’da görev alan akademisyenler ile birlikte Advaita Vedānta ve Sanskrit dallarında çalışmalarımı sürdürmekte ve bu alanlarda kendimi geliştirmeye devam etmekteyim.


Güncel olarak meditasyon ve yoga felsefesi üzerine eğitimler veriyor ve Hint yazıtları hakkında “Perşembe Yazıları” adı altında eğitici yazılar yazıyorum.


2010/11          Himalayan Iyengar Yoga Centre India 5 day Courses & Chakra Evolution Intensive Course, Hindistan
2011              IAM Meditasyon Tekniği, Hindistan
2011              10-günlük Vipassana Meditasyonu, Hindistan
2012             Cihangir Yoga Yin Yoga TT (Berivan A. Sungur)
2013             ITM Thai Yoga Masajı Course Level I-II-II, Thailand
2013             Kadınlar için Tantra Eğitimi (Angela Ostergaard), Thailand
2013             Reiki I - II - Master (Esin Cancirik)
2013             Refleksoloji and Bütünleyici Sağlık (Nergis Başeğmez)
2013             Dinamik Thai Massaj Kursu (Esra Yazıcı)
2014             Amrita Yoga, Hindistan
2015-2017    Master: Amrita Üniversitesi Felsefe ve Uygulamalı Psikoloji,Hindistan
2017             Makale: Bhagavad Gītā - Psikolojik Sermayenin Kaynağı
2017             Gītāmritam (Bhagavad Gītā kampı), Hindistan
2017-…          Doktora: Amrita Üniversitesi Disiplinler Arası Çalışmalar
2018             IAM Meditasyon Hocalık Eğitimi

bottom of page