top of page
Zeynep%20Nazan%20Tezcan_edited.jpg

Zeynep Nazan Tezcan

Yoga ve Meditasyon Uzmanı

2008 yılında fitness ile başlayan fiziksel aktivite merakım 2010 yılından itibaren yoga asana ile değişmeye başladı. Bu ikisi arasında bocaladığım, kendimi tercih yapmak zorunda bıraktığım ya da ikisini beraber yaparak kendimi yaktığım dönemler olduysa da sonralarda farkındalıkla yapılan her türlü fiziksel aktivitenin yoga ‘asana’ sınıfına girebileceğini anladım.

Yoganın sadece fiziksel bir aktivite olmadığını ve arkasında daha derin, insanın zihnine, kalbine işleyen bir şeyler içerdiğini anlamam uzun sürmedi. Yine de ilk yoga eğitimimi, büyük ihtimalle hala daha bedenden çıkmamış olduğumdan Berivan Aslan Sungur ile 30 Saat Anatomi üzerine aldım. Duyduklarım bedenden daha ötede, daha derinde bir şeyler olduğunu doğrular nitelikteydi. Ardından Yoga öğretisinde derinleşmek üzere 2012 yılında Chris Chavez den ilk 200 saatlik Yoga Uzmanlık eğitimimi aldım. Arkasından hemen 300 Saatlik eğitime kaydoldum ama bu eğitimi bitiremedim. Uğradığım bilgi bombardımanını hazmetmem gerekiyordu. Öğrendiklerimi öğretmek üzere ders vermeye başladım. 

Chris Chavez e stüdyo derslerinde 1,5 sene ve 200 Saatlik Yoga Uzmanlık programında asistanlık yaptım.

O arada Cihangir Yoga 300 Saatlik Yoga Uzmanlık programına devam ettim ve Chris Chavez, Carlos Pomeda ve Zeyneb Uras gibi hocalarla programı tamamladım.

 

Bu süreç de ek olarak Çetin Çetintaş ile Yogakioo 280 saatlik temel yoga eğitiminin 110 saatini ve Hindistan da 300 saatlik İleri seviye Yoga eğitimimi tamamladım. Hindistan ve Çetin Çetintaş hayata bakışımı yeniden düzenlememe nede oldu. 

Ayrıca Mey Elbi ve Nur Sakallı ile Hamile Yogası ve Banu Çadırcı ile 100 Saatlik Yoga Terapi eğitimlerini tamamladım.  

Yakın zamanda Yoga Alliance onaylı E-RYT 500 kayıtlarımı tamamladım. Fitness yapmayı hiç bırakmadım. Derslerimde yoga asana yanında bedeni güçlendirmeye yönelik bazı fitness çalışmalarını eklemeyi seviyorum. Nefesi ulaştırabildiğim her yerde farkındalık yaratmak, sınırlı bedenlerimizde sınırsızlığımızı keşfetmek yogamı paylaşma sebebim. Hala çeşiti workshoplar, yoga tatilleri düzenliyorum. Pandemi dönemi ile birlikte değişime ayak diremeden Zoom üzerinden on line derslere de başladım. İlk Yoga Uzmanlık eğitimimi de pandemi döneminde, çoğunluğu on line bir eğitimle başladım. 

bottom of page